Jag har haft många nya projekt att hugga in i sedan jag kom tillbaks efter min semesterledighet. Det har varit, och kommer vara under några veckor till, fullt upp med att teckna och förbereda; morgnar, kvällar och nätter. Senare i höst lugnar det ned sig något då alla dessa nya projekt fyller upp schemat med sina uppföljande sessioner.
För att snabba upp det här inlägget efter en del administrativt arbete (strul med editorn) med bloggen kommer jag kommentera följande projektfoton sparsamt. Hoppas ni kan låta fotona tala för sig själva.
Jag har ytterligare en rad foton som tillkommit sedan jag började det här inlägget. Förhoppningsvis kommer dessa upp ganska snart.
Har dessutom lagt till några jobb i hemsidans galleri. Klicka för att ta er dit.
Edboms Nudeorama med kringliggande inrättningar
Innan ni tänker ”den här har jag sett förut”, så ska jag säga er: nej det har ni inte. Kunden ville ha ett motiv av Mucha. Jag erbjöd mig att teckna något eget, men väldigt i Muchas anda; framför allt är motivet inspirerat av en av konstnärens mest kända reklamillustrationer. Ansikt suttrycket och hårstilen var det som mest hade fångat kunden. Vi kan kalla det hela en homage till Mucha.
Nytt Samurajprojekt nummer ett. Med demoner och spöken.
Håkans kolskyfflande dam är klar. Foton av den utläkta tatueringen kommer senare dyka upp på hemsidan.
Oscars arm efter session nummer tre.
Elinor är klar. Foton av den utläkta tatueringen kommer senare på hemsidan.
Ett tema från filmen Prinsessan Mononoke.
Mathildas homage till kollegan Jonk
Jonas smalben är klart. När jag har foton av det utläkta jobbet hamnar de på hemsidan.
En sprillans ny och väldigt trevlig kund Linus har varit inne för sin första sittning. Det är ännu en gång lite japanskt på mitt eget vis. Denna gång samurajer som anfaller en by. Inspirerat av diverse gamla tryck.
snyggast här är helt klart håret som blev kvar runt mina bröstvårtor, hot hot hot