För ett tag sedan avslutade jag Younes underarm. Tatueringen ligger numera med i mitt galleri på hemsidan. Mer info om tatueringen finns i tidigare inlägg, här.
Läktarkultur
Paisley
En del avslutade jobb
Jag har avslutat lite arbeten på sista tiden. Här är ett par av dem. Ytterligare andra av dessa avslutade jobb finns på hemsidan där även dessa tatueringar kommer hamna när jag väl tagit foton på de utläkta verken.
Risigt foto med min telefon. Kommer bättre bild på hemsidan framöver.
Återigen foto med mobilkamera. Kommer nya foton vad det lider.
Nya blomster
Crabpeople
Fronkensteen
Hanna ville matcha sitt andra lår med en make till frun. Ett foto av högra lårets tatuering hittar ni i detta inlägg.
Historiens sjöbatalj
Jag har givetvis startat fler projekt än jag visat upp under den lite ”blogg-lata” första halvan av 2011. Länge har jag tänkt ta tag i saken och lägga ut en del foton för er som inte råkat se dessa i studion eller ute i verkligheten. Jag har tvingats inse att jag kan komma behöva minska ned skrivandet om varje enskilt arbete om jag ska ha tid till att regelbundet publicera inlägg. Helt enkelt saknas ofta den tid som krävs för att publicera vettiga kommentarer om arbeten, så istället för att låta inläggen vila eller helt utebli kommer jag ibland publicera foton med sparsamma eller helt uteblivna texter. När tid finnes kommer jag tåta ihop vettiga texter, men jag hoppas att ni hellre ser ensamma foton än inga inlägg alls om mina arbeten.
Nåväl, först ut är Anders som tidigare kommit till mig för en djungel på sin överkropps ena sida. Den tatueringen kan ni för övrigt se i det här inlägget. I våras startade vi så den andra sidans motsvarighet i form av ett sjöslag mellan två skepp ur olika tidsperioder. Full färg och full fart framåt gäller för det här projektet. Eftersom detta är Anders andra tatuering kan jag bara gratulera honom till sin oerhört taktfullhet och goda smak, att gå ut och köra stort med en gång På så sätt slipper han (och kanske jag) täcka över småplotter längre fram.
Dagens jobb, Cheech and Chong
Ny medarbetare sista kvartalet 2011
Mot slutet av året kommer vi att bli med ytterligare en ”Emil”. Det är Emil Edge, som nu jobbar på Fisheye Ink, som kommer ansluta till vårar lilla arbetsgäng. Kolla in hans hemsida och arbeten. Där finns också info om en mail-lista för de som vill planera in att starta något arbete direkt när han kommer ned till Göteborg. Exakt datum för Emils start hos oss är inte fastställt, men det bli någon gång under sista kvartalet i år. Vi hälsar redan nu Emil Edge välkommen.