Nu har jag inte skrivit något på länge. Det är inte så att jag tröttnat eller att ämnen att skriva om har tagit slut, men arbetet med den nya lokalen – och den gamla – de senaste två veckorna har varit mycket intensivt och tidskrävande. Parallellt med detta kvälls- och nattarbete har vi givetvis arbetat med tatueringar som vanligt på Buzzstop 28 Gamlestan.
Innan jag visar några bilder från den senaste tidens sittningar vill jag passa skriva att jag i detta nu sitter och förbereder våra nya medarbetare Felicias och Marcus egna bloggar på buzzstop28.org-domänen. Du kan hitta dessa här och här. Precis som vi andra tre som redan arbetar i vår studio så är det upp till dem att fylla dessa med så mycket eller så lite de vill och orkar i bild- och textväg. Vi har inget med varandras bloggar att göra, och det är var och en som ansvarar för vad de publicerar på sin blogg. Jag vill bara klargöra tydligt en gång för alla, för den eller de få som inte tycks ha förstått det redan, att det jag skriver inte nödvändigtvis motsvaras av mina medarbetares inställningar och åsikter. Givetvis gäller också det omvända förhållandet. Ordet är fritt, så att säga.
Dessutom är arbetet med nya tillägg till hemsidan i full gång. Jag skulle tro att Björn och Tobbe ganska snart har gjort de nödvändiga uppdateringar som motsvaras av de förändringar som står för dörren i och med den första November; en till lokal, och två nya medarbetare.
Så, på grund av tidsbrist denna gången dessvärre utan några som helst kommentarer eller reflektioner. senaste periodens projekt och arbeten i litet urval: